STORERIKVOLLEN: Dette hyttetunet er en perfekt destinasjon for helgeturen.
STORERIKVOLLEN: Dette hyttetunet er en perfekt destinasjon for helgeturen.

Tre perfekte hytter til helgeturen

Det er deilig å lene seg tilbake og få maten servert, etterfulgt av kos i peisestua når man har tilbrakt en dag i fjellet. Her får du tips til tre betjente hytter som er perfekte valg for din neste helgetur.

Publisert Sist oppdatert

Fra Tafjordfjella til Hardangervidda og Sylan. Det er mange flotte steder å besøke, og desto flere turisthytter som ligger vakkert til i disse områdene. På noen turer er det å bære mat og telt på ryggen en del av sjarmen, men av og til er det godt å komme frem til en varm og betjent turisthytte. Spesielt på helgetur.

Midtpunktet i Tafjordfjella

Ved østenden av Langevatnet i Reindalen finner du hyttetunet Reindalseter. Reindalen, som er en del av «Tafjord-Reindalen landskapsvernområde», er en uvanlig vakker dal med gammel furuskog og et rikt planteliv. Det går en fin og lettgått sti fra Zakariasvatnet til Reindalseter, som for mange er det første møtet med Tafjordfjella. Der stien går ved enden av vannet finner man Reindalsfossen, der vannet buldrer utfor høye stup. Dette er et storslagent syn for de aller fleste, som etterfølges av en slående stillhet ved Sildevatnet før man stiger opp til Haugene der Reindalen åpner seg i all sin prakt, omgitt av imponerende fjell.

Hytta er midtpunktet i rutenettet i Tafjordfjella. I den betjente sesongen får du servert deilig frokost og fantastisk tre retters middag i den koselige spisesalen på huset.

REINDALSETER: Hyttetunet er omringet av furuskog og flotte fjell.
REINDALSETER: Hyttetunet er omringet av furuskog og flotte fjell.

Naturlig inngangsport

VINTERFØRE: Det er fint skiterreng rundt Kalhovd turisthytte.
VINTERFØRE: Det er fint skiterreng rundt Kalhovd turisthytte.

Sørøst på Hardangervidda finner du Kalhovdfjorden og den koselige turisthytta Kalhovd. Hytta er en naturlig inngangsport til Vidda, og det går bilvei helt fram til hytta om sommeren. Området rundt byr på mange muligheter for aktivitet. Her kan man gå fine fotturer, fiske, jakte og padle. På vinterstid er det et flott skiterreng med stikkede løyper og mulighet for hytte til hytte-tur. I den betjente perioden på hytta får du servert lokalmat av beste sort, laget av lokale råvarer og etter tradisjonelle telemarksoppskrifter.

KALHOVD: Området rundt Kalhovd byr på mange muligheter for aktivitet.
KALHOVD: Området rundt Kalhovd byr på mange muligheter for aktivitet.

Det gode liv

KOSELIG: Storerikvollen har et hyggelig innemiljø.
KOSELIG: Storerikvollen har et hyggelig innemiljø.

På en setervoll med panoramautsikt over Esandsjøen mot Sylmassivet finner du Storerikvollen. Turisthytta er kjent for sin unike arkitektur og særpregede miljø, og ble satt opp i 1897. De grove tømmerveggene og de store, solide peisene, samt en spesiell innredning får en til å drømme seg tilbake til en svunnen tid. Sammen med den storslagne naturen gjør et opphold på Storerikvollen inntrykk på selv de mest erfarne fjellfolk.

Dersom det gode liv finnes, må Storerikvollen være stedet.

GAMMEL BONDESTUE: På Storerikvollen kan du drømme seg tilbake til en svunnen tid.
GAMMEL BONDESTUE: På Storerikvollen kan du drømme seg tilbake til en svunnen tid.
Powered by Labrador CMS